Oktoberfest – pivní slavnosti v Mnichově

Oktoberfest se zahajuje většinou 16. září a trvá do 3. října. Pivní festival trvá obvykle 16 dní, posledním dnem je první říjnová neděle. Pokud však těchto 16 dní připadne na dobu před 3. říjnem, trvá 17 nebo 18 dní.

2023 Oktoberfest : Sobota, 16. září – úterý 3. října
2024 Oktoberfest : Sobota, 21. září – neděle 6. října
2025 Oktoberfest : Sobota, 20. září – neděle 5. října

Oktoberfest
oktoberfest

Podle dlouholeté tradice se první pivní sud na Oktoberfestu čepuje vždy ve festivalovém stanu Schottenhamel . Starosta Mnichova se ze všech sil snaží zasunout pípu na co nejmenší počet úderů, aby naplnil první pivní sklenici, která se obvykle předává úřadujícímu bavorskému zemskému premiérovi. Dosavadní rekord v dokonalém čepovacím ceremoniálu leží na dvou ranách – o rekord se dělí bývalí mnichovští starostové Christian Ude a Dieter Reiter. Starosta Thomas Wimmer (SPD), který tradiční čepovací ceremoniál zavedl v roce 1950, potřeboval 17 ran!

Historie Oktoberfestu

Oktoberfest historie
oktoberfest historie

Andreas Michael Dall’Armi, příslušník bavorské národní gardy, měl nápad oslavit svatbu pro změnu trochu jinak. Princ regent Ludwig Bavorský, pozdější král Ludwig I. a princezna Therese Sasko-Hildburghausen měli být poctěni obrovským dostihem. Finančník a major jezdectva se o svůj nápad podělil s králem Maxem I. Josefem Bavorským, který byl ihned nadšený.

Pár se vzal 12. října 1810, přičemž slavnost se konala 17. října na pozemku Theresienwiese, který byl později takto pojmenován po nevěstě a na kterém se konal dostih. A i když v té době nebyly přítomny žádné pivní stany ani pouťové atrakce, znamenalo to zrod Oktoberfestu. V roce 1824 město Mnichov udělilo Andreasi Michaelovi Dall’Armimu první zlatou občanskou medaili za „vynalezení“ Oktoberfestu.

V dalších letech, bez královské svatby, festival přirozeně potřeboval nového pořadatele a tím se stal ‚Landwirtschaftlicher Verein in Bayern‘ [Bavorský zemědělský svaz]. Jelikož jedna velká historická událost následovala za druhou, musel být v roce 1813 nově vzniklý Oktoberfest poprvé zrušen kvůli napoleonským válkám. Po válce byl Oktoberfest financován soukromě, dokud představitelé města v roce 1819 neudělali z této události nejvyšší prioritu.

...

Od historického Oktoberfestu k akci, jak ji známe dnes, vedla ještě dlouhá cesta. Ke 100. výročí Oktoberfestu se v roce 1910 v Pschorr-Bräurosl, největším festivalovém stanu té doby s 12 000 místy k sezení, čepovalo 12 000 hektolitrů piva.

V první polovině 20. století byl Oktoberfest kvůli dvěma světovým válkám a ekonomickým krizím několikrát zrušen, nebo se musel konat jako menší podzimní festival.

V roce 1950 mnichovský starosta Thomas Wimmer poprvé čepoval první pivní sud v Schottenhamelu. Od té doby je tradicí, že čepování Oktoberfestu provádí primátor. Slavná slova „O’zapft is“ mají nyní kultovní status.

Oktoberfest dnes

Dnes je Oktoberfest největším lidovým festivalem na světě a ročně ho navštíví kolem šesti milionů návštěvníků. Každým rokem pokračuje v překonávání nových rekordů od množství spotřebovaného piva až po množství snědených kuřat. V roce 2005 byl představen „tichý Oktoberfest“, aby byl největší světový lidový festival atraktivnější pro rodiny. Majitelé firem smějí hrát party hudbu pouze po 18. hodině a před touto dobou mohou hrát pouze bavorskou dechovku.

Oktoberfest návštěvníci
oktoberfest dnes

Historie Oktoberfestu se také stále znovu rodí a to nejrůznějšími způsoby. V roce 2010 se u příležitosti 200. výročí kromě „pravidelného“ Oktoberfestu konal v jižní části Theresienwiese historický festival, který měl návštěvníkům festivalu připomenout historii festivalu. Kromě programu pro rodiny s dětmi bylo v nabídce bohaté kulturní vyžití a dostihy, ze kterých festival vzešel. „Oide Wiesn“ byl tak úspěšný, že se od té doby koná každý rok.

Zejména obyvatelé Mnichova si jeho „Oide“ okamžitě zamilovali. Najdete zde poklady z doby, kdy vás na Oktoberfest ještě musela zvát bavorská královská rodina. Poklady z minulosti Oktoberfestu, které jsou staré asi 100 let, jsou vyzdobeny pro Oide Wiesn. Jsou vyčištěny, natřeny, vyrobeny a leštěny, aby se jim vrátil lesk, dokud jejich vzhled nebude připomínat vzhled starých časů. Roční pauza trvá jen tehdy, když se náhodou současně koná bavorský zemědělský veletrh, který se koná každé čtyři roky.

Areál festivalu se rozkládá na ploše 34,5 hektaru. Na Oktoberfest 2023 se přihlásilo 898 společností a bylo schváleno 474 podniků, včetně 140 z cateringu, 138 pouťových, 196 trhovníků a několik dalších z oblasti služeb. V Oidn Wiesn bude 39 podniků.

Jídlo a pití na dnešním Oktoberfestu

V 17 festivalových stanech s celkem asi 120 000 místy se čepují speciální piva Oktoberfest ze šesti tradičních mnichovských pivovarů Augustiner, Hacker-Pschorr, Löwenbräu, Paulaner, Spaten a Staatliches Hofbräuhaus s originální stupňovitostí okolo 13°. Na Oktoberfestu se smí podávat pouze pivo z mnichovských pivovarů, jak velí zvyk. Již týdny před startovním signálem představují pivovary pro Oktoberfest své nově uvařené pivo Oktoberfest a zvyšují tak očekávání vrcholu roku. Nejstarším z těchto šesti mnichovských pivovarů je již zmíněný Augustiner, který založili mniši z řádu augustiniánů již v roce 1328. Cena piva se na Oktoberfestu zvedá každý rok. V roce 2023 se tuplák (litr piva) prodává již za 14,90 EUR (tedy cena klasického půlitru asi 180,- Kč).

Široká je i nabídka jídel od klasických až po veganské. Na oslavu vás zve celkem 39 gastronomických středních a velkých podniků. Cena za Mass Festbier se pohybuje mezi 12,60 a 14,90 eur. Průměrné ceny nealkoholických nápojů jsou 10,04 eura za litr stolní vody, 11,65 eura nealkoholické nápoje a 11,17 eura limonády.

...

Oktoberfest 2023 má pět výročí: 99 let Krinoline, 50 let Käfera Schänkeho, 40 let vtipné fotografie Christophera Dohertyho (Oide Wiesn), 20 let kampaně Sichere Wiesn a 15 000 setnutí hlav v Schichtlově hře.

Bio, vegetariáni, vegani a zelená elektřina

Do celosvětového trendu zapadá i Oktoberfest a na biopotraviny se zaměří v roce 2023. Zatímco v roce 2015 měly biopokrmy v nabídce jen dva velké festivalové stany, letos se biopokrmy najdou téměř ve všech velkých stanech. Oproti předchozímu roku byla rozšířena i vegetariánská a veganská nabídka.

S výběrem z 80 jídel nabízí téměř každý stan veganské a vegetariánské alternativy. Käfer-Wiesn-Schänke (dvanáct vegetariánských a čtyři veganská jídla) jsou na prvním místě, následují Kufflers Weinzelt a festivalová hala Schottenhamel, každý s osmi veganskými nebo vegetariánskými pokrmy. Již v roce 1997 byl Oktoberfest oceněn federální cenou projektu za „environmentální směrnice pro významné události“, tzv. „ÖkoOscar“.

V roce 2023 bude 15 velkých markýz využívat zelenou elektřinu. Recyklace vody je k dispozici již v osmi stanech. Tři stany jsou zcela klimaticky neutrální, včetně Kufflers Weinzelt, který letos ve spolupráci s „United Against Waste eV“ vyhlašuje válku plýtvání potravinami. V praxi to znamená každodenní měření a analýzu plýtvání potravinami během Oktoberfestu.

Rekordy a zvláštnosti Oktoberfestu

Oktoberfest zajímavosti
oktoberfest zajímavosti

V roce 2011 se na Oktoberfestu vypilo více piva než kdy předtím – a to dodnes. Celkem se vypilo 79 225 hektolitrů piva: to je téměř osm milionů litrů!

Od roku 1939 do roku 1948, po dobu deseti let, nebyl žádný Oktoberfest. Na vině byla druhá světová válka . Jako náhrada a také jako rozptýlení pro mnichovské občany v poválečné době byl koncem čtyřicátých let uspořádán menší „Herbstfest“. Také v letech 1919 a 1920 se slavil pouze malý „Herbstfest“: kvůli první světové válce. V roce 1949 se opět konal pravidelný Wiesn. Naposledy musel být Oktoberfest v letech 2020 a 2021 zrušen kvůli Coroně. Ve své historii byl Oktoberfest zrušen celkem 26krát.

Nejvíce návštěvníků přišlo na výroční Oktoberfest: Zhruba 7,1 milionu lidí navštívilo Oktoberfest v roce 1985 a oslavili 175. narozeniny největšího lidového festivalu na světě.

...

Největším pivním stanem všech dob byl stan Pschorr-Bräurosl z roku 1913, který se svými 5 500 metry čtverečními nabízel prostor pro zhruba 12 000 hostů. je dnes Hofbräu-Festhalle stanem s největší kapacitou asi 10 000 míst.

Na starých pohlednicích Oktoberfestu byly také vyobrazeny děti pijící pivo – nejen slavný Münchner Kindl, ale i další batolata. Mimochodem, první byl muž až do 30. let, kdy se z něj stala dívka.

Oficiální stránky festivalu https://www.oktoberfest.de/en

Také by vás mohlo zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *